გაკვეთილის
გეგმა:
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: მაია საყვარელაშვილი 12001020034
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური|კლასი:საბაზო
საფეხური, IX კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 35 მოსწავლე
კლასში სსსმ მოსწავლე
არ არის.
გაკვეთილის თემა:
ნიკოლოზ ბარათაშვილის ,,ბედი ქართლისა,, ორი თვალსაზრისი საქართველოს
ორიენტაციის საკითხზე და ავტორის პოზიცია, ქართველი ქალის - სოფიოს სახე.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაიგებენ და გაანალიზებენ
ნაწარმოების ძირითად საკითხს; გაიაზრებენ ისტორიულ და ლიტერატურულ კონტექსტს, ახსნიან,
შეადარებენ და შეაფასებენ მთავარ პრობლემებს, გამოიტანენ დასკვნებს.
№
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება, მიზნისა და შეფასების რუბრიკების
გაცნობა.
|
ვერბალური კომუნიკაცია.
|
ინდივიდუალური, მუშაობა ჯგუფებში, მთელი კლასი.
|
შეფასების რუბრიკები.
|
1 (წთ).
|
2
|
I
ფაზა - გამოწვევა
წინარე ცოდნა.შესწავლილი აქვთ პოემის-პირველი კარი (კრწანისის ბრძოლა),იციან
ერეკლე მეორის მეფობის პერიოდისა და გეორგიევსკის
ტრაქტატის შესახებ.
პრეზენტაცია
აქტივობა 1. მოსწავლეებს
ვთხოვ გაიხსენონ და გასცენ პასუხები კითხვებს:
1. როგორი პოემაა ,,ბედი ქართლისა“?
2. როგორ პოემას ვუწოდებთ ისტორიულს?
3. რომელ ისტორიულ პირებს ვხვდებით პოემაში?
4. ვის მიმართავს ავტორი პოემის დასაწყისში?
5.რა მხატვრვლი ხერხია გამოყენებული :,,შეექმნათ მწარე,ძლიერი ომი,ვითა
ნადირსა მშიერი ლომი,ეკვეთნენ სპარსთა ივერთ მხედარნი“?
6. ვის ადანაშაულებს ერეკლე მეორე დამარცხებაში?
7. მეფე ერეკლეს აზრით, რა უნდა მოეცათ რუსებს მემკვიდრეობის სანაცვლოდ?
აქტივობის
მიზანი:
გონებრივი იერიშით განვაწყო მოსწავლეები ახალი ინფორმაციის მისაღებად.
|
კითხვა-პასუხი ( იხსენებენ ნასწავლს; გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას
შესწავლილი ტექსტის მიხედვით).
|
მთელი კლასი
|
მე-9 კლასის სახელმძღვანელო (ნ. მაღლაკელიძე), დაფა, ცარცი, თაბახი.
კომპიუტერი,პროექტორი.(2-11)-სლაიდი.
|
5 (წთ).
(2წთ)
|
3
|
აქტივობა 2. მხატვრული ხერხების ამოცნობა
. ვურიგებ მოსწავლეებს ნიკოლოზ ბარათაშვილის ,,ბედი
ქართლისადან“ ციტატებს, რათა ამოიცნონ მხატვრული ხერხები.
აქტივობის მიზანი:
რამდენად კარგად იციან მხატვრული ხერხები(ეპითეტი,შედარება,გაპიროვნება)
|
ინდივიდუალური მუშაობა.
|
წინასწარ მომზადებული ბარათები.
|
3(წთ).
|
|
4
|
II
ფაზა - სიღრმისეული
წვდომა აქტივობა 3. დისკუსია.
მოსაზრების მიხედვით,
მოსწავლეები გადანაწილდებიან ერეკლე მეფისა და სოლომონ ლიონიძის მომხრეებად
და გამართავენ მცირე დისკუსიას, გავუწევ დაკვირვებას, რომ მოსწავლეები არ ასცდნენ
სადისკუსიო თემას.
აქტივობის მიზანი:
საკითხის ცოდნა,მოსაზრების არგუმენტირება,მეტყველების
ლოგიკურობა,დისკუსიის წესების დაცვა.
აქტივობა 4. მოსწავლეთა
თვითშეფასება. მოსწავლეები მოისმენენ და კრიტიკულად, მაგრამ არგუმენტირებულად
შეაფასებენ პრეზენტაციას, დისკუსიას.მე ვეთანხმები/არ ვეთანხმები იმ მოსაზრებას,
რომ... დაასახელებენ, ვისი მოსაზრება უფრო დამაჯერებელი იყო, დავასახელებინებ გაკვეთილზე
საუკეთესო მოსაზრებას.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა ავტონომიურობისა
და პასუხისმგებლობის გაზრდა.
|
ინსტრუქციის მიცემა.
|
კლასი გაყოფილია ორ ჯგუფად.
მთელი კლასი.
|
სახელმძღვანელო, თაბახის ფურცლები.
|
15 (წთ).
4 (წთ)
|
6
|
III
ფაზა
- რეფლექსია-გამთლიანება
აქტივობა 5. მინი
- ლექცია.
შევაჯამებ კლასში შესწავლილ მასალას და ყურადღებას გავამახვილებ სოფიოს
სახეზე, ვისაუბრებ თემაზე ქართველი დედის სახე ქართულ მწერლობაში (გავაგრძელებ პრეზენტაციას).
დავუსახელებ ილია ჭავჭავაძის ლექსს - ,,ქართლის დედას“ და პოემას „ქართველი დედა“, რითაც გავზრდი მათ მოტივაციას.
თემა ხელოვნებასთან კავშირში-ელგუჯა ამაშუკელის ძეგლი ,,ქართვლის დედა“.(ფოტო
სურათი)
|
მინი - ლექცია
|
მთელი კლასი
|
კომპიუტერი,პროექტორი(12-18)სლაიდი. |
10 (წთ).
(2წთ) |
7
|
შეფასება
|
განმავითარებელი, განმსაზღვრელი.
|
ინდივიდუალური
|
2 ( წთ).
|
|
8
|
საშინაო დავალება
|
ქართველი დედის სახე ქართულ მწერლობაში.
|
1 (წთ).
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
ესგ სტანდარტი:
IX – 1 მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე წარმოადგინოს სხვადასხვა
თვალსაზრისი სადავო ან პრობლემურ საკითხზე.
IX – 5 მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიისა და კამათის სტრატეგიების გამოყენება.
IX – 6 მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ და სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის
შემცველი მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება - გაანალიზება და მათ მიმართ
სკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
IX – 10 მოსწავლეს შეუძლია დეტალური ინფორმაციის, განსხვავებული თვალსაზრისის წერილობით
გადმოცემა.
შეფასება:
(მოსწავლის შეფასების
კრიტერიუმები და /რუბრიკები თან უნდა ერთვოდეს გეგმას)
თან ერთვის.
ხელმოწერა: მაია
საყვარელაშვილo
თარიღი
No comments:
Post a Comment